Az elmúlt hetek közösségi média platformjaiban történt újdonságok közül a legjelentősebb egyértelműen a Snapchat és az újonnan bevezetett Instagram Stories közti „háború” kitörése volt. A nagy kérdés azonban továbbra is az, hogy melyik felület kerül majd ki győztesen a harcból, illetve, hogy hogyan változik a Snapchatet és az Instagramot használók száma és kor szerinti megoszlása.
Szép lassan minden Insta felhasználót elért a legújabb frissítés, mely ezúttal egy jelentős új funkciót is hozott magával, az Instagram Stories-t. Ezt a funkciót sokan egyszerűen a Snapchat koppintásának tartják, pedig ha mélyebben elmerülünk a két alkalmazás működésének vizsgálatában, akkor rengeteg különbséget fedezhetünk fel.
- Az Instagram Stories-ban megosztott fotókat ugyan 24 óráig nézhetjük meg, akár meg is örökíthetjük őket, ha screenshotot készítünk róluk. A Snapchaten ez nem ilyen egyszerű, hiszen ezen a felületen a felhasználó értesítést kap, ha screenshot készül az általa megosztott tartalomról.
- A Snapchat vicces és izgalmas filterei hatalmas népszerűségre tettek szert, gyakorlatilag kikerülhetetlen, hogy naponta belefussunk egy kutyafüllel dekorált fotóba. Az ikonikus filtereket egyelőre – bár szerintünk ez csak idő kérdése – hiányolnunk kell az Instagram Stories-ból: minimálisan azonban itt is szerkeszthetjük a képeinket, illetve elláthatjuk felirattal.
- A Snapchattel ellentétben az Instagram több lehetőséget is ad, hogy a 24 órán belül eltűnő sztorikat megörökítsük. Sztorijainkat elmenthetjük a kameraképeink közé vagy akár posztolhatjuk is az adatlapunkra.
- Az egyik legnagyobb különbség a két alkalmazás között, hogy az Instagram Stories felületén posztolt tartalom alapvetően mindenki számára látható, ameddig nem módosítunk a beállításokon. A Snapchat sztorikat ezzel szemben csak akkor láthatjuk, ha követjük az adott profilt.
Az Instagram Stories megjelenésekor sokan megjósolták a Snapchat halálát, ennek egyelőre azonban semmi jele.
A két felület alapvetően más funkciót töltött be korábban: Instagramra a gondosan megszerkesztett képeket, fotóink legjavát posztoltuk, a Snapchat ezzel szemben egy sokkal véletlenszerűbb, szabadabb, mókásabb tartalommegosztásra adott lehetőséget, amit azonban mostantól az Instagram is lehetővé tesz. Az Instagramnak nagy előnye, hogy ezt az alkalmazást már sokan megszokták, és könnyen kezelik, míg a Snapchat egy egészen más felület, kevesebb instrukcióval ellátva, ami nehezíti a használatot a kezdők számára.
Mindebből az látszik, hogy az Instagram Stories a jövőben akár át is veheti a Snapchat vezető szerepét, egyelőre azonban a fiatalok körében igen népszerű applikációnak nem kell féltenie a pozícióját, az Instagram Stories betöltési ideje ugyanis lassabb, és talán pont emiatt a „lemorzsolódás” is nagyobb: a sztorik második képénél már 40%-kal csökken, míg a Snapchat esetében ez az arány jóval alacsonyabb.
A kérdés csak az, hogy hogyan tovább: vajon mi lesz a két alkalmazás következő lépése a kiélezett versenyben? Mi már kíváncsian várjuk! 🙂
Főkép: innen.